About

This is an example of a WordPress page, you could edit this to put information about yourself or your site so readers know where you are coming from. You can create as many pages like this one or sub-pages as you like and manage all of your content inside of WordPress.

Reklama

2 Përgjigje to “About”

 1. TRABOINI

  Mesazh nga shaban cakolli Today at 7:14 pm
  i

  KOLEC TRABOINI

  E perhimta dimerore
  – cikel poetik –
  1- E PERHIMTA DIMERORE
  Gezuar mikja ime e larget ne keto caste qe viti po ndrron
  edhe ju miq te paket qe keni mbetur si shterg pa atdhe – gezuar,
  packa se ne qiell nuk ka me zogj e vec ca re te perhimta
  dimerore – na thone se dikur kemi qene dikush e dikur…
  Boston Dhjetor 2005 2- PA EMER…

  Gris, fshij, shuaj, harro;
  mesazhet, letrat, piketakimet, ekspresin tek Shallvaret,
  kafenene me emer grek, Itake, ne mitologji e ngujuar.
  Edhe mollen e kuqe qe nje buzembremje kafshuam te dy
  kur bashkuam frymet si enderr pa zgjim
  ne pragun e shkalleve te dritherimes, ta shtypesh
  me takat e kepuceve – me pas ti fshish,
  mos harro .

  Mos i kujto me njerezit, ngjarjet, takimet, enderrimet,
  se ata, te grisurit, te fshirit jane fajtore
  e duhen denuar e braktisur ne kete dimer me shi
  ne kete stine politike pa drita e me endrra te ftohta
  si trupa lakuriq aferditash te ngrira qe s’i do me
  askush.

  Mire ben cfare gris, shqyen, harron,
  se gjithmone ka gjera per te grisur e shqyer ne kete bote,
  por cfare do te arrish pas kesaj – ti vehtes nuk guxon tja thuash,
  ti thuash se nuk eshte gjithmone e qenesishme fakti se vetem rrojme,
  qofte dhe te cliruar prej pengut te se djeshmes
  pa emer.

  25 nentor 2005

  3- FARI I SHPRESES

  Vare enderrimin tek ndonje yll
  si nje shamize e kalter ne eren qe fryn
  neper gjokse vajzerie.

  Ta shohe nga larg ikanaku njeri f
  ergellimen e gjirit tend ne qiell
  e te pervelohet prej deshirave te zgjimit.

  Ikanaku
  qe harruar detrave te botes mbeti
  neper dimra pikellimi pa ty.

  4- TRENDAFIL POETIK

  Nje buze eshte nje petal,
  nje puthje eshte nje trendafil, nje enderr,
  eshte nje udhez per tek njeriu – ndaj merre
  kete trendafil endrrash dhe kurre nga dora mos e hiq
  se brenda tij jam une – e brenda meje je ti,
  e aroma e tij e mbeshtjell qenien tone
  ashtu si qielli pafundesisht mbledh:

  yjet nen te cilet fleme dhe zgjohemi,
  bejme dashuri dhe vdesim,
  dremisim ne nje jon drite, prej ku
  do ti shohim te gjitha lulezimet e pranverave te botes
  dhe gjitha dashurite e brezave qe do te vine.

  … Merre kete trendafil poetik – eshte per ty!

  22 nentor 2005

  5- LEPURUSHI I KLARES

  Lepurushi i Klares a rron ende,
  megjithese ne librin tim gjithmone gjallnon ne faqen 95
  tek i gezohet si atehere veshtrimit tend
  si cicerime laureshe ne pyllin e vjeshtes…

  Do te isha shume i trishtuar te mirrja lajme si ky;
  se, “qimebardhi nuk jeton me dhe endrrat jane shuar”,
  sepse gjithmone ate lepurush e kam patur ndermend,
  ne kete bote si kafsha me fatlume.

  Ndoshta -ndoshta
  se ai i gezohej asaj qe mua me ndalohej,
  e te ndodhte asisoj ajo qe nuk mund te besohet:
  tia kisha zili lumturise se nje kafshe.

  26 tetor 2005

  6- ENIGMA KTHIMI
  Meditim per ty qe me ke humbur

  Kur kalon koha e dritezat e ngjarjeve si yjeza shuhen,
  njeriu nis e ndjen brenda vetes
  regetimen e stines- qe ne harrim la pas
  e prej te ciles druhej.

  Nese eshte dimer,
  pikellon per vjeshten qe dha shpirt
  nen kercitje gjethesh – nen kepucet e tij
  si muzike funeber ne parqe.

  Dhe cfare e rendomte i dukej,
  krejt e paperseriteshme dhe e bukur
  si nje fytyre pas qelqit- qe nuk mund ta preke me
  i rishfaqet.

  Kur kalon koha e stina-stinen kembezvarre,
  pa ditur ku shkon e nga vjen e terheq,
  njeriut per te djeshmen – dhe vetveten
  here-here i vjen keq.

  Kur te dashuren kurre te mos ta kete me,
  digjet e pervelohet per ate,
  enigma e kthimit brenda njeriut – si keterr
  ne nje zgaver lisi me nje sy hapur fle…

  18 nentor 2005

  7- PLEQERISHTE

  Megjithese ditet perseriten
  ne te njejten trajte, si e njejta gje
  ato nuk mund te jene njesoj
  se koha qe fshehtas kalon
  e ne mes nesh shtigjet i ze,
  neper to ze fryn si ere
  dicka te re ne mes nesh te sjelle
  e keshtu t’na duket, mbase gabuar,
  se jeta serisht ka nis, ze fill,
  pas dimrit serisht ka beh pranvera
  me dallendyshe neper qiell.

  Ne te vertete cdo nje prej nesh
  aty ku fati e ka nderprere
  enderron udhezen ta rinise
  packa se e keqja i ka zene shteg
  e jeta i heq kembet zvarre,
  nje kohe te re e trajte te re
  brenda vetvehtes per te ndjere…

  Valle cfare thote Buda per kete;
  a ka kund shprese per pleqte e mjere?

  Dhjetor 2005

  8- “NUK BEHEN GJERAT KREJT ASHTU…”

  E di qe gjerat s’ behen “ashtu” –
  si meteore ne nete gushti,
  po si i behet qe te behen
  e ne si pleq te mbledhim mendjen.

  Se duke ndenjur gojekycur
  – as keshtu e as ashtu ,
  zogjte ne qiell fluturojne
  si harrakate tutje-tu…

  Vec koha iken e pas saj
  si qerre fshati na terheq,
  ndaj per ca gezime pleqerie
  ne mos i pacim na vjen keq..

  E di, qe flas, jangellesh- gabim,
  se me ngeli mendja tek nje flutur
  me flatra dielli krejt praruar
  atje ne Tiranen tone te bukur…

  KT2005

  9- KUR DIKUSH TE PERSHENDET NGA ROMA

  A. M.

  Vetem nje here kam qene ne Rome,
  ne tetor 2003 – Lumturimin e Nene Terezes – por ajo here
  me mjaftoi per ta ndjere flladin e gjenialitetit qe fryn
  ne cdo skaj te qytetit magji, ku mengjesi,
  t’i prek enderrat me rreze dielli qe trokasin ne dritare
  e ti kapur pas tyre si fijeza te argjendeta zbret neper rruge e sheshe,
  aty ku fryma te mbetet pezull prane muresh ciklopike
  e prane cdo statuje ndjen frymemarrje njeriu te hershem.

  Ndaj kur mora pershendetjen e AM nga Roma e larget,
  permes stuhi borerash e ererash polare ne Nju Ingland,
  shpirti mu trazua serisht me ndjesi madheshtie e brenda vetvehtes
  ndjeva te me rrokullisej nje gur – sikur Mikelanxhelo rigdhendete Moisiun
  e si pasoje, nen goditje cekani qe thyen mermer e rikrijon njeriun,
  nen ngasje krijimi nuk mund te heshtja – do te behesha fjalaman
  pa tjeter dhe une…

  Per Romen sa dobesi paska njeriu.
  flet dhe atehere – kur desheron te heshte
  e me fjalen si cekan, do s’do, thyen gure te rende
  mendimi.

  1 janar 2006

  10- DESHIRA TE VRARA

  Shpesh here e ndjej vehten
  vrases deshirash ende te palindura
  qe nje dite mund te beheshin femije,
  nese njeri-tjetrin s’do ta kishim braktisur
  ne vjeshten e fundit
  me shi…

  Ne te dy jemi vrases,
  packa se kriminele s’na quan njeri…

  2 janar 2006

  11- AROMA

  Kjo bote ku jetoj eshte e madhe e bukur, por gjithesesi jashte meje,
  eshte si frutat e medha hibride neper supermarkete,
  por pa leng e shije si frutat e Mesdheut plot arome.
  Dhe oqeani qe kam diku pas shpatullave, nuk ka
  ngrohtesine e detkaltrit tone.
  Kerkojme dimensione edhe ne hapsirat qiellore- kudo qe te jete,
  kur aroma e frutave dhe e miqesive, pas,
  ne atdheun tone te varfer e te keputur – eshte si det…

  Boston 3 janar 2006

 2. I nderuar autor i “cakolli”doja te dija nese jeni te interesuar per nje shkembim linkesh me virtualbania.com nese po me dergoni nje email.Faleminderit dhe pergezime per blogun tuaj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: