SPEKTAKEL MËRGIMTARËSH

Spektakëli për talentët e ri në mergatën shqiptare “PASIONI IM” u mbajt edhe në Reutlingen të Gjermanisë

Ishte një pas dite freskuese ,një dite pushimi në Gjermani ditën e henë që lamë pas të datës 01.06.2009,një ditë që në Reutlingen të Gjermanisë, ajo pas dite u shëndrruar në një motiv zbulimi i talentëve ë rinjë në fushën e kulturës, si në muzikë vallëzim,manekizëm këngë etj.Ishte një atmosferë kulturore me prezencën e të rinjve që kishin udhëtuar edhe me qindra kilometra të shoqëruar me prindërit e vet për t’ju bashkangjitur ketij spektakeli .Në ketë spektakël pati pjesmarrës nga Reutlingeni,Tubingeni.Shtutgardi,dhe nga Zvicera.

Spektakeli “Pasioni im” pas mbajtjes së takimeve në Zvicër ku pati disa takime deri në finale që u mbajt ne Cyrih me 9 maj .Finalja e 9 Majt i shpalli 12 fitues për gara të matutjeshëme drejt superfinales qe pritet të mbahët pas përfundimit të spektakleve në mbare vendet e ndryshme të botës,ku është i përqendruar emigracionoi shqiptar.Fitues në finalen e Zvicrës ishin 6 veta ne këndim Albert Dani,Alma ,Gjokaj,Altin Asllani,Englatina Rexha,Kaltrina Berisha,dhe Shqipe Hasani,për vallëzim fitues ishte Flamur Saqipi,manekizëm Armend Gaxheri dhe Alije Abazi ndërsa ne instrumente muzikore, fitues u shpallën Rina Krasniqi,Fitim Behrami dhe Gentrit Gashi. Iniciativa e këtije spektakeli është dita ditës duke marrur nje karakter motivues ngsa nje fenomen i ri që po merr permasa ma të mëdha nga te rinjt shqiptar për tu prezentuar me pasionin e tyre pranë publikut. Spektakli “Pasioni im” i organizuar nga iniciatori i këtij projekti , ideatorit dhe moderatorit z.Rifat Avdiut qe vlen ta theksojm se është nje spetakel i kushtueshëm ,fisnik dhe shume njerëzor për ti kthyer sa do pak shpresat në mergatën shqiptare në shtetet e Europës,mergatë që është harruar fare nga institucionet e Kosovës , nga ministria e kulturës , është harruar nga ministria e arsimit , dhe nga qeveria e Kosoves? Një mërgatë që nuk e kurseu as vetveten për ti realizuar aspiratat tona deri në pavaresinë e kosovës.një mergatë shqiptare shumë e shkelqyeshme që për ta mbrojtur qenjën e vet nacionale, traditën,kulturën ,artin ,muzikën shqiptare etj ,detyrohet t’ë marrë vetiniciativa organizuese për ta ruajtur dhe kultivuar kulturën tonë në vendet e ndryshëme te Europës qe nuk e dinë as kush se ç’far numeri egziston i shqiptarëve ne këto vende,por dihet se nje numer i madh shqiptarësh është, ku sipas një të dhëne statistikore theksohet se ne Zvicër është një komunitet i madh shqiptarësh ku rradhitet në vendin e katërt pas popullit gjeman,atij francez dhe italian.Pra ti kthehëmi

edhe njëhere organizimit të spektaklit në Reutlingen të Gjermanisë pas nje entuziazmi të theksuar të pjesmarrësve, ishete nje zhurme bisede lidhur me te kaluarën e këtij spekakli në Zvicër por edhe në Gjermani që u mbajtën në disa vende. Ishte kënaqësi ti takojsh njerëz të kulturës , të rinjë sidomos qe kishin lindur dhe rritur në vende të huaja pjesa ma e madhe larg Kosoves ,Shqiperisë opo vedeve tona në Maqedoni,Mal te Zi apo në Serbinë e sotshme. Pos zotit Rifat Avdiut në këtë tubim në jurinë e takimit të radhës së spektaklit ishte edhe profesoresha Ariana Krasniqi,studiuese e pianos në degën koncert pianistikës e cila punon dhe jeton ne Frankfurt.Ora ishte 21.h ku filloj spektakli me prezetimin e kandidatëve pjesmarrë nga moderatori Rifat Avdiut .Ftesa e pare pë në skenë ju bërë kandidatit Hekuran Rexhepit që u prezentua me këngëne kushtuar mësuesit Haki Limanit nga Kosova lindorte,pastaj në skenë doli kegetareja Floriana Imeri nga rrethi i Shtutgardit me këngen” te dua” dhe ne gjuhen angleze “Moment in time”Nora Maliqi u prezentua me tri këngë.Pastaj në skenë dolën edhe Hysnije Rexhepi ne cilësine e këngëtares,Artan Preniqi kengetar,Senida Doli manekene, Blerim Zuzaku këngëtar,Traubin Mehaj instrumentalist,Ridvan Rexhepi instrumentalist,Ilir Palushaj maneken,,Ilaz Lami këngëtar,Antigona Llapashtica manekene,Fenida Daci dhe Vloriana Jakupaj u prezetuan si manekene.Njëri nga protagonistët dhe bashkeorganizator i këtij spektakëli në mërgatën shqiptare deklaroj, se duke qene i prokupuar me gjendjen aktuale të mergatës tonë u detyrova që t’i bashkangjitem idesë se z. Rifat Avdiut, por me u perpjekur sa do pak ta mbajmë gjallë kulturën tonë,ku fillimisht kemi pasur probleme të veqanta për me binarizua këtë projekt .

Pyetja jonë:Cilat ishin veshtersite që theksoni z.Sabri? Pergjëja: Fillimisht ne kishim prolem se nje spektakël i ketillë, ishim të detyruar që ta paraqesim edhe përmes ndonje stacioni televiziv në Kosovë, gjë qe patëm shumë vështirësi me RTK pasi nëshkruam një kontratë- marreveshje për emitimin e ketij spektakeli në vazhdimësi dolën disa rryma anti mergatë dhe e anuluan marreveshjen edhe se e kishim me shkrim!?.Pyetja e jonë:Pastaj çka vepruat matutje?Pergjegjëja:Sabri Krasniqi . Po u detyruam t’a kërkojmë kanale tjera me te cilin rast e kemi gjetur një përkrahje të TV.21, të emitimit të këtij spektakli aq te mirepritur në mërgatën shqiptare,gjë që shpreh nje mirënjohje për këtë stacion televiziv te 21.

Shkruan Asllan Dibrani 04.06.2009

Shtutgard

34 Anhänge — Alle Anhänge herunterladen (gezipped für

Deutsch

Menü für Dateinamen-Codierung

) Alle Bilder anzeigen

Anëtarë e jurisë Rifat Avdiu dhe profesoresha Ariana Krasniqi me grupin.JPG Anëtarë e jurisë Rifat Avdiu dhe profesoresha Ariana Krasniqi me grupin.JPG

130 K Anzeigen Download

Anëtarë e jurisë Rifat Avdiu dhe profesoresha Ariana Krasniqi me grupin 1.JPG Anëtarë e jurisë Rifat Avdiu dhe profesoresha Ariana Krasniqi me grupin 1.JPG

126 K Anzeigen Download

Anëtarë e jurisë Rifat Avdiu dhe profesoresha Ariana Krasniqi me grupin 2.JPG Anëtarë e jurisë Rifat Avdiu dhe profesoresha Ariana Krasniqi me grupin 2.JPG

129 K Anzeigen Download

Anetarët e jurisë.JPG Anetarët e jurisë.JPG

119 K Anzeigen Download

Antigona Llapashtica manekene.JPG Antigona Llapashtica manekene.JPG

115 K Anzeigen Download

Artan Preniqi këngëtar.JPG Artan Preniqi këngëtar.JPG

111 K Anzeigen Download

Blerim Zuzaku këngëtar.JPG Blerim Zuzaku këngëtar.JPG

94 K Anzeigen Download

DSC02512.JPG DSC02512.JPG

2954 K Anzeigen Download

DSC02528.JPG DSC02528.JPG

127 K Anzeigen Download

DSC02529.JPG DSC02529.JPG

109 K Anzeigen Download

DSC02531.JPG DSC02531.JPG

135 K Anzeigen Download

DSC02534.JPG DSC02534.JPG

148 K Anzeigen Download

DSC02546.JPG DSC02546.JPG

148 K Anzeigen Download

DSC02552.JPG DSC02552.JPG

147 K Anzeigen Download

DSC02555.JPG DSC02555.JPG

130 K Anzeigen Download

DSC02556.JPG DSC02556.JPG

126 K Anzeigen Download

DSC02557.JPG DSC02557.JPG

118 K Anzeigen Download

DSC02558.JPG DSC02558.JPG

121 K Anzeigen Download

DSC02560.JPG DSC02560.JPG

132 K Anzeigen Download

DSC02561.JPG DSC02561.JPG

118 K Anzeigen Download

Fenida Daci manekene.JPG Fenida Daci manekene.JPG

87 K Anzeigen Download

Fotografi nga publiku.JPG Fotografi nga publiku.JPG

120 K Anzeigen Download

Hekuran Rexhepi këngëtar.JPG Hekuran Rexhepi këngëtar.JPG

119 K Anzeigen Download

Hysnije Rexhepi këgëtare.JPG Hysnije Rexhepi këgëtare.JPG

91 K Anzeigen Download

Ilaz Lani këngëtar.JPG Ilaz Lani këngëtar.JPG

103 K Anzeigen Download

Ilir Palushaj maneken.JPG Ilir Palushaj maneken.JPG

121 K Anzeigen Download

Nora Maliqi këngëtare.JPG Nora Maliqi këngëtare.JPG

121 K Anzeigen Download

Ridva Rexhepi instrumentalist.JPG Ridva Rexhepi instrumentalist.JPG

111 K Anzeigen Download

Vloriana Jakupaj manekene.JPG Vloriana Jakupaj manekene.JPG

86 K Anzeigen Download

Asllan Dibrani.JPG Asllan Dibrani.JPG

58 K Anzeigen Download

image001.jpg image001.jpg

11 K Anzeigen Download

Asllan Dibrani.vcf Asllan Dibrani.vcf

4 K Download

Spektakeli per talentet e ri në diasporë u mbajt edhe ne Reutlingen te Gjermanise.docx Spektakeli per talentet e ri në diasporë u mbajt edhe ne Reutlingen te Gjermanise.docx

266 K HTML-Ansicht Download

Spektakeli per talentet e ri në diasporë u mbajt edhe ne Reutlingen te Gjermanise.docx Spektakeli per talentet e ri në diasporë u mbajt edhe ne Reutlingen te Gjermanise.docx

266 K HTML-Ansicht Download

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: