KURSISTËT SHQIPTAR PËR INTEGRIM NË SHOQËRINË GJERMANE

getattachmentaspx

Reklama

Një Përgjigje to “KURSISTËT SHQIPTAR PËR INTEGRIM NË SHOQËRINË GJERMANE”

 1. cakolli Says:

  KURSISTËT SHQIPTAR PËR INTEGRIM NË SHOQËRINË GJERMANE

  Gepostet von cakaj07 @ 12:52 1 Kommentare
  1 Kommentare:

  Am/um 8. Mai 2009 05:51 , Blogger cakaj07 meinte…

  ë mesin e të huajëve që po integrohen në shoqërinë gjermane veq nacionalitetit turk,polak ,edhe disa shqiptarë nga Gladbecku po ndjekin me një sukses të lakmueshëm kursin për integrim në shoqërinë gjermane! Dëshirën për integrimgetattachmentaspx.jpeg e bazojmë në faktin se Gjermania u tregua një ndër vendet më humanitare në Evropë dhe në gjithë botën në aksionet ndërkombëtare për t’i ndihmuar popujt në fatkeqësi të shkaktuara nga natyra, nga terrori shtetëror dhe nga luftërat që ndodhën dhe që po ndodhin.
  Gjermania strehoi mijëra refugjatë shqiptarë që u detyruan të braktisin vendin e vet nën sundimin diktatorial të ish RSFJ që nga koha e Titos e deri te koha e Millosheviqit. Për ndihmat humanitare që i bëri populli dhe shteti gjerman ndaj popullit shqiptar edhe në luftën e fundit të Millosheviqit më 1999 edhe pas luftës, ne i çmojmë shumë dhe i jemi mirënjohës popullit dhe Qeverisë Gjermane.
  Në Gjermani sot jetojnë një numër shumë i madh i shqiptarëve që me dekada të tëra, me punën e vet të zellshme, kanë ndihmuar në ndërtimin e saj. Nuk duhet harruar se ka disa qindra mijëra familje shqiptare që në tokën gjermane i kanë varrosur edhe familjarët e tyre dhe se në Gjermani i kanë krijuar familjet, aty iu kanë lindur edhe fëmijët e tyre, duke e njohur atë si Atdhe të vetin të dytë. Sepse një shumicë e kanë marr edhe shtetësinë gjermane.Të rinjët shqiptar këtu kanë një lehtësim,ata tani ndihen të integruar në shoqërinë gjermane,qoftë në gjuhë,shoqërim dhe administratë jetojnë në Gjermani në shumicë dërrmuese jetojnë në miqësi e harmoni me fqinjët e vet gjermanë, duke i respektuar ligjet dhe duke u integruar në kulturën vendore. Tërë këto fakte dëshmojnë për një miqësi mes dy popujve tanë. Miqësi e lidhje që i takon qytetërimit më të vjetër evropian, të cilën miqësi nuk ka mundësi ta vejë në pikëpyetje askush!
  Kemi besim se këto marrëdhënie miqësore në mes dy popujve tanë do të kultivohen edhe në të ardhmen, getattachmentaspx.jpeg

  Të rinjët që erdhën këtu në mosha të njoma,ose ata që lindën këtu shpresojmë të mos i gllabërojnë asimilimi,pasi që është obligim moral dhe kombëtar i prindërve të ruajnë fëmiun e tyre nga asimilimi,por edhe shkollat shqipe me mësim plotësues veprojnë në qdo Land gjerman.Në vështërsi integrimi në shoqërinë gjermane hasin disa që fillimisht kanë ardhur këtu në moshë pak më të shtyrë si dhe për shkaqe të ndryshme si ato të punësimit,as nuk kanë pasur kohë kontaktimesh me shoqërinë gjermane,as nuk iu janë përkushtuar leximeve dhe stërvitjeve në zotërimin e gjuhës gjermane.Tani ne nuk mund të flasim këtu për një shoqëri të pa arsimuar shqiptare,sepse shqiptarët këtu erdhen të arsimuar,disa prej tyre edhe i kryan studimet këtu,mirëpo ata të cilët nuk iu përkushtuan mësimit të gjuhës gjermane,sado të arsimuar të jenë nuk janë të integruar sa duhet në shoqërinë gjermane dhe nuk mund të kyqen në profesione të dëshiruara,andaj integrimi i tyre mbetet dëshirë e pa shmangshme dhe kanë marrur hapa që të ndjekin kurset drejt integrimit në shoqërinë gjermane.

  RUZHDI KIÇMARI,kur u strehua në Gladbeck erdhi sikur erdhëm ne,as nuk ishte i pregaditur më shumë se shqiptarët që janë këtu në integrim,por ai kishte një qëllim dhe një qëndrim të pa lëkundur.Që me kohë iu përkushtua punës intenzive,studimeve,stërvitjeve të njëpasnjëshme dhe me punë dëpërtoj në një shoqëri të gjërë gjermane,kreu universitetin dhe tani u ligjëron bashkëatdhetarëve të tyre me të cilët kishte ardhur në të njejtën kohë në Gladbeck.Ata që ndjekin ligjërimet e tij thonë se Kiçmari është ligjërues mjaft aktiv,i sjellshëm dhe ka një metodikë të mirë ligjërimi nga i cili kursistët i kapin (Kuptojnë) shumë mirë mësimet gjermane.Kurset gjermane për integrim janë të shpërndara nëpër shumë punkte dhe mbulojnë Gladbeckun në përgjëthsi,ku të huajt mund të ndjekin kurset thuaj se në gjdo lagje banimi,megjithatë ne vizituam një nga kurset në Volkshochshule,ku ligjëronin Sandra Wollnik,Halima Gasimova,Yelda Kreber dhe Ruzhdi Kiçmari.

  Mësimi zhvillohet tri herë në javë

  Mësimi zhvillohet në dy pjesë libri/Kursbuch+Arbeitbuch(2CD/Zum Kursbuch-1CD zum Arbeitsbuch).

  Mësimdhënësit Sandra Wollnik,Halima Gasimova,Yelda Kreber dhe Ruzhdi Kiçmari,bëjnë një pregaditje të pashoqe me shumë mund për të stërvitur kursistët të aftësohen në të shprehurit letrar gjerman,njohëjen e gramatikës gjermane dhe këtë e bëjnë pa u kursyar aspak pavarësisht kohës së caktuar që kanë për përfundimin e librit,ata janë të gatshëm pavarësisht kohës që kanë në dispozicion të kthehen dhe të shpjegojnë gjërat disahere qoftë lexim,shprehje,gramatikë,kthimin e CD -ve,për dëgjim disa herë nëse kërkojnë kursistët,vetëm e vetëm kursistët të aftësohen ,për këtë edhe kursistët u janë mirënjohës mësimdhënësve të tyre.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: