HIMNI I MANIFESTIMIT TRADICIONAL”FLAKA E JANARIT”

Himni i manifestimit tradicional kombëtar “Flaka e Janarit”: FLAKA E JANARIT Flaka e Janarit – flakë e yjësisë , Kushtrim i shqiptarit – thirrje e lirisë ! Flaka e Janarit erdhi në Gjilan –e, Seç i shporri mjegullat – diell mbi vatan –e ! Refreni: Jusufi , Bardhoshi edhe Kadri Zeka , Nuk i trembi plumbi , nuk i trembi vdekja ! Bashkë me ta Zijahu, Rexhepi , Nuhiu – Bora dhe acari – gjakun nuk ua ngriu ! Flaka e Janarit – flakë që na bashkon – e, Dëshmorët e kombit , përherë i nderon – e . Kujton heroizmat , që prej Skënderbeut , Që flijuan jetën për liri t’ Atdheut ! Refreni: Jusufi, Bardhoshi edhe Kadri Zeka…etj. Jo, nuk vdesin kurrë trimat legjendar- e, Jetojnë në pikturë , n’ bronz e n’ lapidar – e . N’ faqe t’ historisë me shkronja të arta , N’ vargje t’ poezisë , me këngë e lëvdata ! Refreni: Jusufi, Bardhoshi edhe Kadri Zeka…etj. Teksti dhe muzika: Gjilan, më 27. 12. 2007. Demir KRASNIQI

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: