ALMA PAPAMIHALI

)

28 Nëntor, i dhe ngjyrë Atdheut

nga Alma Papamihali     

Afron ditë e madhe, ëndërr shqipëtare,
Nuk sheh kund në botë, shqiponjë dykrenare,
Askund s´mund të gjesh, flamur qëndisur gjak,
Ndaj nuk zbehet ngjyra, ndizet bëhet flakë.

Afron ditë e madhe, bij të Skënderbeut,
“28 Nëntor”, i dhe ngjyrë Atdheut,
Ngjyrose një komb, kuq e zi valëvitur,
Në ballkon të Vlorës, pavarsia zbritur.

Afron ditë e madhe, shqiptarizmi zgjuar,
Më shumë se ngahera, ndihemi bashkuar,
Kishim qindra vite kështu pa u ndjerë,
Si shtëpi e madhe, me të njejtën derë.

Afron ditë e madhe, fluturo shqiponjë,
Mbi malet shqiptare, mbi Kosovën tonë,
Krahët shtrive qiellit, u ndjeve çliruar,
Të pavdekshëm jemi, veç kështu bashkuar.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: