GJURMË TË BARDHA

GJURMË TË BARDHA”

Nata po ecte me ritme të zemrës duke ba muhabet duke e pi aty ktu ndoj gotë me kapak meze, drita t’përshtatuna me ambientin, muzikë e vjetër por e rezistueshme ndaj kohe, monumentale do të thosha ‘eja të shkojmë në Prishtinë në çajtore çaj të pimë, me çika të mira t’rrimë’, tamam imazh i Teatrit PlakBookLook: Dr. Femi Cakolli

DËRGIMI TEK EKZILI SEMANTIK?! “Të jetosh në ishull” është një roman shumë i papritur nga Ben Blushi pasi këtë personalitet e kemi parë të përfaqësuar kryesisht në politikë. Papritshmëritë janë sa autoriale po kaq edhe tematike, sa historike aq edhe metodologjike, sa provokative po aq edhe artistike. Ky libër ka krijuar një ndërkomunikim shumë dinamik sidomos në mediat e Tiranës. Deri tani është dëgjuar më tepër për vlerësimet historike por jo edhe ato letrare. Romani ka një temë bosht të derdhur nëpër disa shekuj ngjarjesh në Shqipëri dhe jashtë saj gjatë kohës së Perandorisë Osmane. Tema e autorit është shumë transparente: ndërrimi i identitetit kulturor dhe fetar i shqiptarëve. Edhe mesazhi i këtij romani po ashtu është shumë transparentiv: islami është kobi i shqiptarëve por që alternativë e tij e vetme i mbetet rimishërimi sipas etnikumit tonë. Pak a shumë ky do të ishte prezantimi i shkurtër i kësaj vepre letrare.

Gani Jakupi: World CinemaRA PERDJA!… Shumica e rrëfimeve pak a shumë klasike e përmbajnë përfundimin e skalitun në vet thelbin e intrigës, syzhesë, që rrallëhere lejon ma shumë se dy-tri alternativa. Malcolm Lowry bile edhe sygjeron, në nji tregim të shkurtë, dhanjen e indicjeve të konkluzionit gjat vet ekspozicionit fillestarë. Krej kjo vlen edhe n’artin kinematografik. Ajo që paraqet revolucion të vërtete asht aftësia e disa regjisorëve që i kemi analizue deri tash për me ofrue përfundime realisht befasuese në disa nga veprat e tyne. Asht mjeshtri me krijue situatë befasuese, diçka që del nga formulat e njohuna, dhe asht shumë vështirë me realizue konkluzione që nuk e zhgënjejnë publikun. Kur përfundimi nuk asht i imponuem nga vet zhvillimi i ngjarjes, mbetet çashtje senzibiliteti me e dijtë se kur me e lanë, me thanë “boll ma”, dhe me e lëshue perdën. femicakollpastorthumbnail

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: