POEZIA IME-CIKËL POETIK NGA SHABAN CAKOLLI

Jehona i shekujve

Aty pran trotuarit
rrokaqielli përgëdhel yjet
më poshtë
nën hije purgatori
tenda e fshehur e mallkimit

Në guvën e shpirtit

Në guvën e shpirtit

Shpresa – ylber amshimi
ngrihet hark në qiell
nënë të cilin rrjedh
lumi i amshimit

Kush është ai trim
që mund ta kapërcejë
harkun e fatit të vet
që  poemën e vet
ta dëgjojë për së gjalli

Fjala juaj

Në kujtesë do mbetet
ajo fjalë
që vjen maleve
me flakën e kushtrimit
heu
kush është trim
se ora ka ardhë
ujkun e çalë
ta heqim zvarrë
nëpër baltë

Unë dhe malli

Tërë natën bashkë
unë dhe malli

na mbyti halli
i kësaj jete jallane

Kur s’kam gjumë fare
ndez një  cigare
brengat t’ kthej në tym

Unë dhe malli

Tërë natën bashkë
unë dhe malli

na mbyti halli
i kësaj jete jallane

Kur s’kam gjumë fare
ndez një  cigare
brengat t’ kthej në tym

Droja

Druaj se djalli
me xixa stralli
na vizaton yllin
midis balli

Vijnë pastaj  hijenat
t’i grisin pelenat
e foshnjeve të palindura
.

Këta klysh  popi
soji e sorrollopi
që të pijnë gjak populli
shekulli s’i ngopi

Në këtë rreth harkor
të rrugëtimit mizor
vetëm lëmshi i fatit
na mbeti në dorë

Fjala e  humbur

Mbeta pa fjalë
a ditën kur jam nisur në jetë
rrugëve  të paruugë
në dritë e mugë

Në guvën e shpirtit
ndryer është qe një shekull
e betuar nën dritë qiri
para ikonës sate
liri

2. GJURMË PAS GJURME

E gjatë kjo natë

Sonte
gjithçka po fle në qetësinë ë vet

Në dhomën time
qielli i ka ndezur fanarët
të mos tremben
qelizat që tajisin
lëngun e jetës

të gjatë shekujt
që flejnë dhomat flejnë qytetet
sonte gjumë nuk kanë vetëm poetët
bëjnë qarqe,
nëpër vargje
të regjur si gëzofet
shkrihen në vuajtjet e popullit.

E ndiej humbjen

Viti shkel vitin
pesha bie
pingul në shpirtin tim
tretur në mërgim

Një pjesë e diellit
m’ është shkëputur
nga qielli i bebëz
nga hija e lotit tim
derdhur
në dhe të huaj

Nëse unë s’ kthehem
hija ime do të bredhë
trotuareve të nbotës
pas mallit tim

Për çdo natë
e bëj nga një shtegëtim
në mendje
për në shtëpi
për amanetin e nënës
para se të japë lamtumirën
pranverave të ikura pa kthim

Hall mbi hall

Turma shkojnë
turma vijnë
mbijnë si bari i keq
në faqen e blertë të globit

Prej shekulli në shekull
kërkojnë lëmoshë
trotuareve të fatit

Trokasin në portë të hapur
kastat  luksoze
të ngopura parfumnesh
të një biznesi të ndyrë

Ora jonë

Gjurmë pas gjurme
bjeshkë pas bjeshke
na ndoq sopata shpatën
nëpër shekuj

Këtu varrë e atje varrë
më bëhet shpirti mulli ere
në skëterrë pas skëterre
deri kur të bredh me bredh
kështu,o shpirti im?
nga të palarat
e botës pelim

Këtu s’ jam
atje s’më lënë,
o nënë

qenia ime e ndarë në dysh
në udhëkryq

E bukura More

Moj e bukura More
si të lash, e më s’të pash
si të lash, si të lash
si të lash, e më s’të pash
(popullore)

Ec nëpër të kaluarën
për ta gjetur të ardhmen
ëndërro shqip,
frymo shqip
o Arvanit

Hy kalabrisht
i dehur mendimeve
arbërisht
e jetën vazhdo
prore
e dasmën
bëje pleqërisht

Edhe varrin hape
me E bukura More

Rro sa malet
me dhembjen shkëmbore
buzë detit
me shikim të humbur
nga e bukura More

Reklama

Një Përgjigje to “POEZIA IME-CIKËL POETIK NGA SHABAN CAKOLLI”

 1. 3. KËNGË NË DARDANË

  Ty që po vjen

  Në këtë botë
  erdhëm njëlloj
  me rregullat e ngurta
  të natyrës

  A lejon natyra
  pamjet me dy fytyra

  Njëri maskë
  laraskë
  në atë degë të fatit
  që çukit
  kokrrat e inatit

  Me kurriz për murriz
  tjetri kruan
  unazat e shekullit

  Lamtumirë

  Tërë kohën u rropate
  për këtë jetë bajate
  ndërtoje kulla prej letre
  rrokaqiej e pallate

  Atë që bëje ditën
  rrënoheshin brenda nate

  Falë të qoftë
  o miku im
  ky mashtrim

  Mort

  Të etur për gjak
  këta barbarë
  edhe në ëndrrat e tyre
  hapnin varr

  Po nga varri i tyre
  s’ do mbijë as fije bari
  vetëm ndonjë gjethe ançari
  mund ta sjell
  era nga shkretëtira

  Këngë në Dardanë

  Metush Krasniqit

  Në Dajkoc
  e në Dardanë
  anembanë
  këndohet një këngë
  përjetësie

  Këndon bilbili
  maje lisit
  për një legjendë
  që e lindi fisi

  Këndojnë në kor
  shkëmbi
  e lumi
  duke rënë
  nëpër fushë
  për shqiponjen e Krasniqes
  në qiellin e kuq
  të Kosovës

  Kosovës

  Kosovë
  copë fushe e Edenit
  me përmasa ëndrre
  me qiellin
  përplot shqiponja
  që ngrejnë qerdhe
  nëpër zemrat tona

  Për ty, dritë

  Flakadan lirie
  që n driconte nëpër zemrat tona
  me shekuj

  Shekull pagjumësie
  është ky
  c’ të bëjmë me ty
  në cilin qerpik
  si në shandan
  të vëmë
  në cilin qiell
  të bebëzave tona
  të grisura

  Tokë e shenjtëe
  e Kosovës
  me këtë florë
  të kuqe gjaku
  me xixëllonja stralli
  që dalë kanë
  nga nga limfa jonë

  Në brendi

  Këndej gjithë zjarr
  e andej akull
  vetëm gjurmë
  e kthtërave
  të stinës në xham

  Zjarri djeg
  leckat e stinës së ikur
  nga fryma e detit
  të strukur në gjethe bajameje

  Një syth ëndrre
  zënë e ka zogun e bilbilit
  në kafaz

  E gjatë kjo natë

  Sonte
  gjithçka po fle në qetësinë ë vet

  Në dhomën time
  qielli i ka ndezur fanarët
  të mos tremben
  qelizat që tajisin
  lëngun e jetës

  të gjatë shekujt
  që flejnë dhomat flejnë qytetet
  sonte gjumë nuk kanë vetëm poetët
  bëjnë qarqe,
  nëpër vargje
  të regjur si gëzofet
  shkrihen në vuajtjet e popullit.

  As në jetë, as në varr

  Më humbi shoku i shpirtit
  e zhdukën pa gjurmë
  këlyshët e ferrit

  S’ është askund
  as në jetë
  as ndër varre.
  s’është më hija e tij

  Ai s’është askund
  se është gjithkund
  duke u dhënë shpirt
  gurit e drurit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: